Ako vybrať správny rozmer obálky?

 

Rozmery obálok.

Ako sa v nich vyznať?

Obálky, či už klasické alebo plastové, držal v ruke každý z nás. Už stáročia bezpečne chránia ich obsah pred poškodením, vplyvom počasia alebo zrakom nepovolaných osôb. Prvé obálky boli hlinené a do dnešen elegantej podoby sa vypracovali postupom času.

Obálky je možné používať na zasielanie rôznych predmetov. Je ale potrebné vybrať správnu veľkosť, prípadne materiál. Papierové dokumenty sa bežne posielajú v papierových - poštových obálkach. Pre vyššiu ochranu dokumentov je možné použiť obálky kartónové prípadne plastové. Na krehké veci sa využívajú obálky bublinkové.
Nejzákladnejšie obálky, do ktorých se bežne zmestí nepreložený papier rovnakého formátu, sa označuje písmenem C. To znamená, že do obálky C5 se bez problémov zmestí papier A5 alebo preložený papier formátu A4. Úzke obálky sa používajú, keď prekladáme papier na tretiny (teda preložíme ho z vrchnej aj spodnej strany). Nejbežnejším typom je obálka DL, do ktorej pohodlne vložíme takto preložený papier formátu A4. Obálky s označením B sú o niečo väčšie, ako obálky označené písmenom C.

 

Pre lepšiu predstavu Vám môže poslúžiť nasledujúci obrázok:

 

Tabuľka nižšie zobrazuje najčastejšie používané formáty obálok spolu s rozmermi a rozmeri obsahu:

                  

 

Niektoré obálky môžu mať rôznu konečnú úpravu. Medzi tie najčastejšie patria:

Okienkové obálky

Pri okienkových obálkach nie je potrebné ručné vypisovanie adresy na obálku, prípadne tlač adresného štítka. Dôležité je ale umiestnenie adresy adresáta na správnom mieste v dokumente,
ktorý sa do obálky vkladá a správne ho do obálky poskladať.

S vonkajšou alebo vnútornou potlačou

Vnútorná potlač zabezpečuje diskrétnosť a bezbečnosť obashu obálky. Vonkajšia potlač sa používa najčastejšie na tlač "pevných" nemeniacich sa údajov ako napr. adresa firmy, logo, spôsob úhrady
a pod. Veľmi časté je taktiež využívanie vonkajšej potlače obálky na reklamé účely (reklamné texty, propagácia produktu alebo služby, akcie, zľavy a pod.). Prináša úsporu času a dodáva zásielkam nadštandardnú úroveň.

S vlhčiacou klopou, samolepiace, so samolepiacim prúžkom

Samolepiaci prúžok zabezpečuje komfortné a spoľahlivé uzatváranie obálky. Výhodou pri tomto type je, že klopu (chlopňu) obálky nie je potrebné vlhčiť.

Doručenkové obálky
Doručenkové obálky sú určené na zasielanie dôležitých dokumentov pri využití služby doporučeného listu s doplnkovou službou Doručenka. Samotná doručenka je "zaperforovaná" na adresnej strane obálky, kvôli triedeniu na poštových triediacich linkách. Sú dostupné od najmenších formátov (B6) až po formát C4. K dispozícií sú vyhotovnia, ktoré jo možné dotláčať údajmi na laserových resp. injektových tlačiarňach.

Ochranné obálky

Medzi tzv. ochranné (protinárazové) obálky možno zaradiť obálky kartónové a tzv. bublinkové obálky - ľahké obálky, na vnútornej strane vystlané bulblinkovou fóliou. Sú dostupné vo viacercýh formátoch
a využívajú sa najčastejšie na zasielanie malých a stredne veľkých zásielok. Kartónové obálky sa hodia na zasielanie DVD, CD alebo  kníh. Vyrábajú sa z pevných materiálov (niekoľkovrstvovej lepenky), vďaka čomu je ich možné využiť pri zasielaní ostrých alebo ťažších predmetov.

 
kosik V košíku máte: 0 položiek
Cena bez DPH: 0,00 €
0850 211 511
Prihláste sa
Registrácia Zabudli ste heslo?

Využite výhodné akcie pre kancelárske potreby

Nové produkty a dizajny

Výpredaj papier a kancelárske potreby

Katalog škola 2024

AKCIA do vypredania zásob

Balenie mäsových výrobkov

Zodpovedne k životnému prostrediu

   

Sledujte nás

 

O nás

Eshop

Akcie

Partneri

Partneri-v-skupine-krpa-holding

Centropen

partner-esselte

Skartovačky Kobra

UPM